Díszfüvek – a modern kertek elengedhetetlen elemei
A díszfüvek népszerűsége egyre növekszik, és már nemcsak kertekben, hanem közterületeken, parkokban is gyakran találkozunk velük. Ezek a növények kevés gondozást igényelnek, és jól alkalmazkodnak az egyre gyakoribb aszályos időszakokhoz, miközben színt, struktúrát és dinamikát visznek a kertbe.
(Vörös alangfű, Forever Purple tűzeső, Törpe Rubrum tollborzfű)
Díszfüvek gondozása
Fény- és vízigény: A díszfüvek egyik legfőbb előnye, hogy kevés gondozást igényelnek. A legtöbb díszfű a napos helyeken fejlődik a legjobban, így érdemes olyan helyet választani számukra, ahol sok napfény éri őket. A díszfüveknek jó vízáteresztő talajra van szüksége, hogy a pangó víz ne károsítsa őket. A díszfüvek jól bírják a szárazságot, így remekül megállják helyüket napjaink éghajlatában is.
Télálló növények: A díszfüvek legtöbbje télálló, és könnyű megóvni őket a fagykártól. Az érzékenyebb fajtáknák érdemes késő ősszel összekötni a leveleit, így elkerülhető, hogy a tövek közé befolyó víz megfagyjon és kárt tegyen a növényekben. Tavasszal, amikor elmúlnak a fagyok, a díszfüveket csak ki kell bontani a kötésből.
Méret: A díszfüvek gyakorta helyigényes növények, így olyan területet kell biztosítani nekik, ahol szabadon fejlődhetnek. Akik kisebb kerttel és kevesebb hellyel gazdálkodnak, az alacsony és kompaktabb növésű díszfű fajták közül választhatnak. A díszfüvek ágyásokban vagy csoportos telepítésben is remekül mutatnak, és a magasabb fajták szoliterként is tökéletesek.
(Szálkafű, Niger kígyószakáll, Mexikói árvalányhaj)
Díszfű fajták
A díszfüvek változatos színei és formái lehetővé teszik, hogy különböző stílusú kertekbe is remekül illeszkedjenek. A japán díszfű (Hakonechloa macra) kecses levelei különböző árnyalatokba színezhetik a kertet: zöld, sárga, és tarka levelű fajták közül is lehet választani. A vörös alangfű (Imperata cylindrica Red Baron) igazán mutatós díszfű, mivel vörös árnyalatokban ragyog, ha tűző napon fejlődhet.
A mexikói árvalányhaj (Stipa tenuissima) csodásan kombinálható más díszfüvekkel és évelő növényekkel, mint például a tűzesőkkel (Heuchera), melyeknek színskálája kifejezetten széles. A tollborzfű (Pennisetum) levelei és szélben ringatózó kalászai lágy mozgást visznek a kertbe.
A kisebb helyigényű díszfüvek könnyen beilleszthetők minden kertbe. A kék csenkesz (Festuca glauca) gyönyörű kékes árnyalataival díszít, míg a sásfélék (Carex fajták) többféle színben és textúrában kaphatók. A Niger kígyószakáll (Ophiopogon planiscapus Niger) egy igazi különlegesség: lilásfekete színű és örökzöld.
A magasabb díszfüvek, mint a pampafű (Cortaderia selloana) és a virágosnád (Miscanthus sinensis) látványos hatást keltenek, különösen a késő nyár és az ősz folyamán, amikor virágzatuk teljes pompájában tündököl.
(Red Chief virágosnád)
Díszfüvek – a praktikus szépségek
A díszfüvek a napos, száraz kertrészekből és a modern kertekből sem hiányozhatnak. A díszfű fajták különböző színekben és méretekben pompáznak, így többféle változat ültetésével is harmonikus és változatos hatást érhetünk el. Stílusos megjelenésük és rendkívül ellenálló természetük miatt kiváló választásnak bizonyulnak azok számára, akik kevés gondozást igénylő, mégis látványos növényeket szeretnének ültetni a kertbe.
(Ice Dance tarka sás)