Miért jó ősszel ültetni?
Nagyon sok helyen olvashatjuk, hogy legjobb az őszi ültetés, lombhullatás után (kb. október 15-ke után) egész addig még meg nem fagy a talaj, gyümölcsfáink, illetve bogyós gyümölcseink számára. De valyon miért?
Az őszi ültetés előnyei:
- az első dolog, hogy az ősszel ültetett gyümölcsfák megeredési aránya sokkal nagyobb, mint azoké amelyeket tavasszal ültetünk, a ősszi/téli csapadékoknak köszönhetően
- nyerünk egy évet, hisz az ősszel ültetett gyümölcsfák és bogyós gyümölcsűek tavasszal sokkal hamarabb beindúlnak
- a tél folyamán a gyökéren lévő sebek könnyebben begyógyúlnak, a gyökereken lévő friss hajtások már kora tavasszal beindúlnak
- és nem utolsó sorban ősszel biztosan megtalálja kedvenc gyümölcsfáit, hisz ilyenkor sokkal nagyobb a választékunk.
Hogyan válasszuk ki a gyümölcsfákat, mire legyünk figyelmesek?
- az első kérdés amire válaszolnunk kell mielőtt gyümölcsfákat vásárolunk, hogy milyen gyümölcsöt szeretnénk? Választhatunk hagyományos gyűmölcsöket is, melyek gyermekkorunk kedvencei voltak, mint példáúl: alma, körte, cseresznye, szilva vagy az ízletes barack, de választhatunk kevésbé megszokottakat is, mint példáúl: mandula, gesztenye, birs, füge vagy akár a datolyaszilvát is
- a fa mérete kifejlett állapotában nagyban befolyásolhatja választásunkat hisz figyelembe kell vennünk kertünk méretét, azt hogy hová szeretnénk ültetni a fát.
- figyelembe kell vegyük azt is, hogy a kiválasztott fának szüksége van e porzóra vagy sem, és annak függvényében hány darabot ültessünk ugyanabból a fajtából
- nagyon fontos, hogy megbízható eladótól vásároljunk, aki garantálja a növény fajtaazonosságát, hisz senki nem szeretne 3-4 év múlva felébredni, hogy a várva várt cseresznye az valójában meggy, vagy a nektarin a szilva.
Hogyan ültessünk sikeresen gyümölcsfákat?
- első sorban egy gödröt kell ásnunk, amelyben kényelmesen elférnek a gyümolcsfák gyökerei, és az oltott fáknál figyeljünk, hogy az oltási pont mindig a föld felszíne fölött maradjon.
- a frissen ültetett fáknak biztosítanunk kell a megfelelő tápanyagokat. Nyugodtan adagolhatnak nekik hosszú hatású, komplex tápot vagy természetes trágyát egyenesen az ültetőgödörbe.
- mielőtt elültetnénk a facsemetéket a vastagabb gyökereket vágjuk egy kicist visszább, és az elszáradt letört ágakat távolítsuk el.
- helyezzük a fát az ültetőgödörbe és tegyünk rá földet, ha szárazabb a talaj a gyökereket öntözzük meg vízzel és csak aztán takarjuk be földdel.
- miután betakartuk földdel alaposan öntözzük meg és nyomkodjuk meg a talajt körülötte, a gyengébb csemetéknek csinálhatunk támaszt is.
- hogy megvédjük a rágcsálóktól, törzsük köré tekerhetünk facsemete védőhálót.
Miért jó gyümölcsfákatfákat és bogyósokat ültetni?
- az egészséges életmód alapjai
- sehol máshol nem találhatunk egészségesebb gyümölcsöket, mint a saját kertünkben. Gyümölcsfát ültetni hosszú befektetés, hisz sok-sok éven keresztűl megajándékoz bennünket lédús, zamatos gyümölcsökkel.
- és nem utolsó sorban árnéka a forró nyári napokon igazán jó közérzetet kölcsönöz.