Minden amit a rózsa metszéséről tudnod kell!
Számos növénykedvelő félve tekint a rózsák metszésére, de ugyanakkor a metszésnek pozitív hatása van a növényekre nézve.
Ahhoz, hogy szakértők legyünk a rózsák metszésében szükségünk van egy kis időre és sok gyakorlatra, de jó ha tudjuk, hogy nagyon nehezen lehet egy növényt tönkretenni a nem megfelelő metszéssel. A szakértők véleménye különbözhet, hogy hogyan metsszük és mennyi időközönként növényeinket de a legtöbben egyetértenek azzal, hogy a metszést könnyen meg lehet tanulni és egészségesebb a növénynek ha egy kis energiát fordítunk rájuk és akár hibázunk az elején, mintha hagynánk maguktól nőni.
Miért metsszük a rózsákat?
-
hogy új hajtásokat és dúsabb virágzást érjünk el
-
hogy eltávolítsuk az elhalt ágakat, amik a növény megbetegedéséhez is vezethetnek
-
hogy javítsuk a levegő keringését
-
hogy szép formát adjunk a bokornak
Főbb elemek a rózsák metszésénél:
1. használjunk hegyes és tiszta eszközöket
2. úgy metsszük, hogy a bokor közepe kapjon fényt és levegőt
3. a metszést 45 fokban végezzük el és kb 6 mm-re a rügytől
4. a metszést határozott vágással végezzük, figyeljünk, hogy ne szakítsunk bele
5. távolítsuk el az összes elhalt, eltört, öreg vagy beteg, sérült, száraz ágakat. Addig vágjuk, míg nem látjuk a fehér belsejét az ágnak.
6. vágjuk le a ceruza-vékony ágakat
7. védjük az ágak levágott végeit, használjunk oltványkezelő viaszt
8. távolítsuk el az elszáradt leveleket is
Mikor metsszük a rózsákat?
A metszés időszaka függ a növény fajtájától illetve az időjárási viszonyoktól is. Általában a metszést tavasszal szoktuk végezni egy időben a Forsythia (Aranyeső) virágzásával, ez lehet a jel, hogy nekikezdhetünk a munkának. Ha nincs Aranyeső a közelünkben, figyeljük, hogy mikor jelennek meg a rügyek, mikor a kiemelkedések az ágakon nagyobbak lesznek és vörös színűek.
A rózsákat azelőtt kell metszeni mielőtt kibomlanak a rügyek és az éjszakai fagyok elmúlnak.
A teahibrid rózsák a legérzékenyebbek a metszést illetően. Ha nem tudjuk, hogy milyen fajta rózsánk van figyeljük a virágzást. Ha az új hajtásokon virágzik abban az évben vágjuk le mikor vegetatív állapotba kerülnek, ha viszont a régi hajtásokon virágzik virágzás után metsszük meg.
Általános szabályok kategóriákra bontva a rózsák metszését illetően:
Park és Floribunda rózsák: ezek a fajta rózsák abban az évben virágoznak a legszebben mikor meg vannak metszve. Metsszük meg jól (½ -től egész 2/3- ig a növény méretéből) tavasszal és távolítsuk el csak az elszáradt ágakat. Hagyjunk 3-5 ágat egyforma távolságra egymástól különböző hosszúságokban 45-60 cm között hogy biztosítsuk a folytonos virágzást.
Teahibrid és Angol rózsák: ezek az új hajtásokon virágoznak melyeket tavasszal kell megmetszeni. Távolítsuk el a gyenge és halott hajtásokat. A megmaradt ágakból egy edényformát készítsünk és távolítsuk el a középső ágat együtt az összes befelé növő ággal. Vágjuk vissza 45-60 cm-re, a régebbi vastagabb ágakat hagyhatjuk hosszabbra, mint az új hajtásokat.
Futó rózsák: Korábban metsszük meg, hogy eltávolítsuk a téli károkat és az elhalt ágakat. Virágzás után még egyszer metsszük meg a megfelelő forma és méret elérése érdekében. Távolítsuk el az idős és gyenge hajtásokat is.
Törperózsák: Metsszük csak formázás miatt. Vágjuk vissza a befelé növő ágakat virágzás után.