Mire van szüksége dísznövényeinknek nyáron az öntözésen kívül?

A tavaszi nagy metszések és ültetések után hajlamosak lehetünk hátradőlni, és azt gondolni, hogy idén már nem kell metszőollót ragadni, hiszen innentől a természet már teszi a dolgát, és csak öntözésre lesz szükség. Pedig a júniusban és júliusban végzett metszések, igazítások és a hervadt virágok eltávolítása is fontos, ha azt szeretnénk, hogy kertünk egész szezonban rendezett, virágzó és egészséges maradjon.

Évelők nyári visszavágása

Sok évelő virágzás után elnyúlik, felmagzik vagy kezd úgymond szétfolyni. Ilyenkor egy jól időzített visszavágással szebb formát adhatunk nekik, serkenthetjük az új hajtásokat, és akár újabb virágzásra is számíthatunk.

• A tavasz végén, nyár elején virágzó évelőknél az elvirágzás után vágjuk vissza a szárakat kb. a feléig vagy akár tőből, ha teljesen elöregedtek. 

• Másodvirágzás reményében is visszavághatjuk egy kicsit növényeinket, mert például a macskamenta vagy a levendula is hozhat újból virágot a szezon folyamán. 

• Az erősen felmagzott, megnyúlt töveknél inkább formázó vágás javasolt, ha azt szeretnénk, hogy őszre is rendezett maradjon a kert.


Díszcserjék metszése nyáron

Vannak olyan tavasszal virágzó díszcserjék, amelyeket nyáron ajánlott megmetszeni, mivel ezek a növények már az ősz folyamán elkezdik kialakítani a következő évi virágrügyeket. Ha őszig halogatjuk a metszést, könnyen előfordulhat, hogy épp azokat a hajtásokat távolítjuk el, amelyek a következő évben virágot hoztak volna.

És persze ha tavasszal a virágzás előtt metsszük meg őket, akkor eltávolítjuk a bimbós ágakat, és abban az évben nagyon gyenge virágzásra számíthatunk, mert az új hajtásokon nem fejlődik még bimbó, ami kinyílhasson. Így a metszést közvetlenül az elvirágzás utánra, azaz tavasz végére vagy júniusra és júliusra érdemes időzíteni. Ide tartozik például a kamélia, aranyvessző, jezsámen, bangita, orgona.


Elhervadt virágok eltávolítása 

Ez talán a legegyszerűbb, mégis az egyik leghatásosabb lépés a szezon folyamán, amivel gazdagon virágzó és szépen ápolt megjelenést adhatunk a kertnek. Az elnyílt virágok rendszeres lecsípése arra ösztönzi a növényeket, hogy újabb bimbókat hozzanak. Számos dísznövény esetén működik ez a praktika, de talán a rózsák azok, amelyeknél különösen fontos az elhervadt virágok eltávolítása, hogy biztosítsuk az egész szezonon át tartó, gazdag virágzást.

Kerti tipp: ne csak a szirmokat távolítsuk el, hanem a virágfejet is, egészen az első egészséges levélig vagy elágazásig. Ezáltal a növény nemcsak szebb lesz, de energiáit is hatékonyabban használja fel.


Sövények nyírása nyáron

A kertek egyik meghatározó látványeleme lehet egy gondosan nevelt sövény, de ehhez rendszeres nyírásra van szükség. A nyár folyamán is érdemes formára igazítani, különösen a gyors növekedésű fajták esetében, mint például a leylandi hamisciprus és a fagyal. A sövények utolsó nyírására a szezon folyamán általában júliusban kerül sor, mert addigra már lezajlott az első hajtáshullám, és a növény is regenerálódni tud az őszi lehűlés előtt. 

Kötözés, karózás, tisztogatás 

Nyáron a gyors növekedés miatt gyakran előfordul, hogy a növények kissé szétfolynak, megdőlnek vagy egymásra nőnek. Egy kis formázás vagy kötözés ilyenkor nemcsak praktikus, hanem látványos javulást is hozhat.

• A futónövényeket (pl. klemátisz, futórózsa) rendszeresen igazítsuk a támrendszerre.

• A magas szárú évelőket (pl. kúpvirág, de a dália is hasonló gondozást igényel) kössük ki valamilyen karóhoz, különösen vihar előtt.

• Gyűjtsük össze az elszáradt leveleket, és figyeljük, hogy nem jelentek-e meg kártevők.


Összegzés

A dísznövények nyári gondozása nem csak az öntözésben merül ki. Nyári metszésekkel meghosszabbíthatjuk a virágzást, és segíthetünk abban, hogy a növények szépek, erősek és egészségesek maradjanak őszig. Sőt, sokszor a következő szezon virágzása is múlhat azon, mikor és hogyan nyúlunk a metszőollóhoz. Elsőre sok munkának tűnhet, de ha ez a fajta odafigyelés egyszer beépül a kerti rutinba, már nehéz lesz nélküle elképzelni a nyári kertészkedést. 











0